İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde 3 Çeçen sokak ortasında silahlı saldırı sonucu öldürüldü

Türkiye’de bulunan haber ajanslarının iddialarına göre bugün (16.Eylül.Cuma) yerel saat ile 15.20 sıralarında İstanbul, Zeytinburnu’nda bir otoparkta bulunan üç kişinin siyah renkli bir araçtan üzerlerine ateş açıldı.

Haber kaynaklarının verilerine göre, meydana gelen silahlı saldırıda Çeçen asıllı olduğu bildirilen 3 kişi olay yerinde hayatını kaybetti.

2 kişi olduğu belirlenen saldırganların yakalanması için çalışma başlatıldı. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

Saldırıda ölenlerin Çeçen asllı olması akıllara İstanbul’da daha önceki benzer infazları hatırlattı.

Daha önce de Rus istihbaratının yurt dışında yaşayan Çeçen asıllı vatandaşlara yönelik silahlı suikast düzenlediği biliniyordu ve geçtiğimiz aylarda Ümraniye, ve Başakşehir’de bu tip cinayetler işlenmişti.

* * * *

son güncelleme bazı ayrıntılar:

Medya kaynaklarının bazı detaylarına göre, olay, Seyit Nizam Mahallesi Mevlana Caddesi 32. Numara önünde meydana geldi. Olay mahallinde bulunan görgü tanıklarının ifadelerine göre saldırıda ölen üç kişinin kimlikleri Berkhadzi Musaev , Rustem Altamirov ve Zaurberk Amriev olduğu bildirildi.

Bir kaynağa göre bugün (16.Eylül.Cuma) öğleden sonra haince bir suikaste kurban giden 3 Müslüman Çeçenden birinin Kafkasya Emirliği Türkiye Temsilcisi olduğu iddia edildi. Bazı Türkiye medya kaynakları da,  suikastçileri halen Rus işgali altındaki Çeçenistan’ın mevcut Rusya kuklası Kadirov Ramzan yönetimi ile bağlantılı olduğu ve suikaste kurban giden 3 Müslüman Çeçeni de Basaev Shamil yanlısı olduğunu duyurdu.

Diğer taraftan Türkiyede meydana gelen Çeçen suikastleri ile ilgili İMKAN-DER bir basın açıklaması yaptı (bakınız link:)

Shamil-Online yönetimi olarak bizde suikaste kurban giden Müslüman Çeçen kardeşlerimiz için yüce Allah (c.c) tan rahmet diliyoruz. Amin !…

ShamilOnline.org